Implantavimas
Dėl įvairių priežasčių (ligų, traumų, netinkamos ar nepakankamos priežiūros ir kt.) nemaža dalis žmonių netenka dantų. Gera žinia ta, kad jų trūkumas gali būti atstatomas saugiai bei patikimai, o svarbiausia – užtikrinamas kokybiškas ir estetiškas rezultatas.
Dantų implantavimo praktika nebėra naujiena. Pirmieji eksperimentai su dantų implantais vykdyti dar 1965 m., kai švedų gydytojas Per-Ingvar Branemark atrado, kad titanas, įdedamas į kaulą, gali su juo suaugti. Nuo to laiko dantų implantai tapo vis populiaresne alternatyva dantų atkūrimui.
Pirmykščiai žmonės prarastus dantis bandė pakeisti jūros kriauklėmis ir akmenukais… Šiandien dantų implantavimas – modernus, saugus ir garantuojantis geriausius rezultatus.
Kas yra dantų implantai ir kada verta juos rinktis?
Danties implantu yra vadinamas į varžtą panašus įrenginys, kuris pakeičia natūralią danties šaknį. Paprastai jis būna pagamintas iš titano, kuris yra labai patvarus ir biologiškai suderinamas – tai reiškia, kad organizmas jį priima, nesukeldamas nepageidaujamų reakcijų. Po dantų implantacijos prie implanto yra tvirtinami įvairios konstrukcijos dantų protezai. Tai – puikus pasirinkimas, kai reikia atkurti vieną, du ar net visus dantis.
mplantuotas dantis savo forma, dydžiu, spalva bus toks pats, kaip ir savi dantys!
Kuo ypatingas titanas, iš kurio gaminami dantų implantai?
Svarbiausia titano savybė yra ta, kad jis biologiškai suderinamas su žmogaus organizmu, tad implantų prigijimo rodikliai labai aukšti – maždaug 98 implantacijos atvejai iš 100 yra sėkmingi. Iš titano pagaminti implantai yra tvirti, stabilūs bei atsparūs korozijai.
Geriausiam implantų prigijimui naudojame dantų implantus su SLA paviršiumi.
⁃ Turi mikrostruktūrų, kurios padeda kaului geriau „prisijungti“ prie implanto
⁃ Implantai su SLA paviršiumi dažnai prigyja greičiau. Dėl greito gijimo, pacientai gali greičiau grįžti į įprastą gyvenimo ritmą.
⁃ SLA paviršius skatina osteointegraciją – procesą, kai kaulas atsideda aplink implantą. Tai padeda užtikrinti ilgalaikį implantų stabilumą.
⁃ Dėl geresnio implantų prigijimo ir kaulo augimo sumažėja komplikacijų, tokių kaip implantų atmetimas, rizika.
Priežasčių kodėl verta rinktis implantus, yra ypač daug:
1. Natūrali išvaizda ir funkcija: Dantų implantai atrodo ir jaučiasi kaip natūralūs dantys. Jie pritaikomi pagal individualaus paciento dantų spalvą ir formą, todėl juos sunku atskirti nuo natūralių dantų.
2. Ilgaamžiškumas: Tinkamai prižiūrimi dantų implantai gali tarnauti ilgą laiką, potencialiai net kelis dešimtmečius arba visą gyvenimą. Jie yra pagaminti iš patvarių medžiagų, tokių kaip titanas, kuris yra atsparus korozijai ir dėvėjimuisi.
3. Išsaugoja žandikaulio kaulą: Praradus dantį, žandikaulio kaulas gali pradėti tirpti, nes nebegauna stimuliacijos iš danties. Dantų implantai padeda išsaugoti kaulą, nes yra atkuriama kaulo stimuliacija.
4. Patogumas: Dantų implantai yra stabilūs ir mažai vargina, palyginti su tradiciniais protezais, kurie gali judėti ar sukelti diskomfortą. Pacientai gali valgyti, kalbėti ir šypsotis be baimės, kad protezai gali iškristi.
5. Dantų išsaugojimas: Dantų implantai gali padėti išsaugoti aplinkinius dantis. Pavyzdžiui, priešingai nei dantų tiltai, kuriems pagaminti reikia atitinkamai paruošti bent du šalia defekto esančius dantis, danties implantas išsaugo gyvus ir sveikus dantis aplink save.
6. Lengva priežiūra: Dantų implantai reikalauja tų pačių burnos higienos įpročių, kaip ir natūralūs dantys – reguliaraus valymo bei tarpdančių šepetėlio naudojimo. Todėl prie dantų implantų ypač lengva priprasti ir juos tinkamai prižiūrėti.
7. Funkcionalumas: Dantų implantai atkuria ne tik estetiką, bet ir funkciją – jie leidžia efektyviai kramtyti maistą. Tai gali pagerinti mitybą ir bendrą gyvenimo kokybę.
8. Psichologinis poveikis: Sėkmingai atlikta dantų implantacija gali pagerinti paciento pasitikėjimą savimi, nes dantys atstato natūralią estetiką ir funkciją. Tai gali teigiamai paveikti socialinį gyvenimą ir bendrą savijautą.
Kokia yra dantų implantacijos eiga ir kiek laiko truks implantacijos procedūra?
Tiksli dantų implantacijos ir kitų regeneracinių procedūrų eiga yra individuali kiekvienam pacientui, tačiau ją galima suskirstyti į kelias pagrindines dalis.
1. Pirmasis – Išsami konsultacija, kurios metu atliekami rentgenologiniai tyrimai, vertinama paciento dantų būklė ir sveikata. Jei atvejis sudėtingesnis – konsultuoja ir kiti specialistai. Šio vizito metu siekiame kuo geriau suprasti Jūsų lūkesčius ir paruošiame gydymo planą.
2. Antrasis – implantacija. Vieno danties implantavimas gali trukti apie pusę valandos, o viso žandikaulio atstatymas ir kelias valandas. Jei proceūros apimtis yra didelė, rekomenduojame gydymą atlikti su sedacija.
3. Implantas privalo suaugti su kaulu. Tai gali trukti kelis mėnesius. Šiuo laikotarpiu pacientams siūlome įvairius laikinų dantų protezų variantus, todėl dažniausiai plačiai šypsotis galite jau tą pačią dieną.
4. Praėjus gijimo laikotarpiui prie implantų tvirtinami nuolatiniai dantys.
Esame teisingas pasirinkimas, kai reikia profesionalių sprendimų
Procedūros sėkmė priklauso ne tik nuo paciento organizmo, bet ir nuo gydytojo profesionalumo. Nors pagal šiuo metu galiojančią tvarką teoriškai dantų implantaciją gali atlikti bet kuris gydytojas odontologas, mes manome, kad tik profesionalus savo srities specialistas gali užtikrinti aukščiausios kokybės paslaugas ir puikius galutinius rezultatus. Būtent todėl mūsų klinikoje šias paslaugas teikia daug patirties turintis gydytojas burnos chirurgas, nuolat praktiniuose ir teoriniuose mokymuose dalyvaujantis specialistas, kurio pagrindinė domėjimosi sritis – dantų implantai.
Straipsnį tvarko burnos chirurgas Adomas Sabulis