Endodontija


mikroskopas

Endodontologija ( trumpiau endodontija)  – odontologijos sritis, aprėpianti visa, kas susiję su dantų šaknų kanalų sistemos gydymu. Esant sparčiai mokslo pažangai, atsirandant vis modernesnėms technologijoms, gydytojai endodontologai gali ne tik gilinti savo žinias, bet ir efektyviau gydyti bei pergydyti dantis endodontiškai.

 

 

Pirmiausia svarbu suprasti, kas iššaukia endodontinės ligos atsiradimą. Yra trys pagrindiniai etiologiniai (priežastiniai) faktoriai:

 1. infekcinis;
 2. jatrogeninis;
 3. trauminis.

Infekcija , dažniausiai, per kariozinę ertmę patekusi į danties minkštąjį audinį – pulpą (liaudyje vadinamą „nervu“) – sukelia uždegimą, pažeidžia pulpos kraujagysles bei nervines skaidulas ir ji žūva. Šis procesas dažnai lydimas tam tikrų klinikinių simptomų:

 1. skausmas (priklausomai nuo endodontinės ligos, jis gali būti labai staigus ir stiprus, tačiau gali būti ir maudžiančio pobūdžio, dažniausiai stiprėjantis vakare bei naktį;
 2. danties „pakėlimas“;
 3. tam tikrais atvejais, kai uždegiminis procesas išplinta, galimas minkštųjų audinių aplink priežastinį dantį patinimas. Tuomet gali pakilti ir temperatūra;
 4. burnos ertmėje, dažnai pažeisto danties projekcijoje, gali atsirasti fistulė („pūlinukas“). Šis darinys neretai išnyksta, o po tam tikro laiko tarpo vėl iškyla burnos ertmėje.

Jatrogeninis faktorius tiesiogiai susijęs su dantų gydymo metu atliekamomis procedūromis bei naudojamais vaistais. Šis faktorius kaip etiologinis šiuo metu yra gana retas, kadangi naudoti organizmui toksiškus vaistus draudžiama, o danties kietųjų audinių perkaitinimas (kuomet dantis yra gręžiamas be aušinimo vandens srove) šiais laikais mažai kur naudojamas dėl naujausių technologijų plataus pasirinkimo ir greito įdiegimo.

Pulpos uždegimas gali įvykti ir dėl traumos – tiek lėtinės, galinčios atsirasti dėl nekokybiškos restauracijos (pvz.: likęs per aukštas kontaktinis taškas), per didelės jėgos veikimo, atsirandančios ortodontinio gydymo metu, tiek ūmios, esant danties mechaniniam pažeidimui (sumušimui, nuskėlimui, daliniam panirimui ir pan.).

Infekcinis faktorius yra dažniausiai pasitaikantis. Infekcija patenka į pulpą dėl dantį pažeidusio kariozinio proceso, esant nekokybiškoms restauracijoms (plomboms ar vainikėliams), po traumų, kai lieka atviras nervas, kai kuriais atvejais infekcija patenka retrogradiškai, t.y. pro dantenų vagelę šalia stipriai pažeisto, dantį supančio kaulo, tiesiogiai į šaknų kanalų sistemą pro šaknies viršūnę.

Taigi, veikiant bet kuriam šių faktorių, gali išsivystyti pulpos uždegimas. Štai čia ir prasideda endodontologija. Kadangi šis gydymas labai svarbus norint išsaugoti „nuosavą“ dantį burnos ertmėje, buvo įdiegta daug naujų technologijų kiek galima kokybiškesniam kanalų sistemos gydymui bei pergydymui (esant nekokybiškam pirminiam endodontiniam gydymui). Gydymui pritaikius padidinimą ir gerą apšvietimą (specialius akinius, mikroskopą) , ultragarsinį aparatą, atsivėrė didžiulės galimybės endodontologijoje. Jos leidžia ne tik taisyklingai suformuoti danties endodontinę ertmę, surasti pagrindinių bei papildomų kanalų įeigas, bet ir pašalinti seną plombinę medžiagą, surasti užkalkėjusius kanalus, efektyviau šalinti kanaluose likusius svetimkūnius bei senus kultinius įklotus („štiftus“), aptikti tokias komplikacijas kaip perforacijas („prakiurimus“) ar skilimus.

Vaizdas pro mikroskopą prieš ir po edodontinio gydymo

Prieš gydymą   Po gydymo

Odontologijos klinikoje tam naudojamas žymios vokiečių firmos Carl Zeiss mikroskopas bei Satelec firmos P5 Newtron XS ultragarsinis aparatas, kanalai formuojami tiek rankinių, tiek mašininių ProTaper instrumentų pagalba, plombuojami karšta gutaperča E&Q Master (META) aparato pagalba, leidžiančia užpildyti kanalų sistemą (pagrindinius bei pridėtinius kanalus, atsišakojimus, formų įvairovę) trimatėje erdvėje.

Nors technologijos sparčiai žengia į priekį ir leidžia gydytojams atlikti itin sudėtingas procedūras, reikėtų nepamiršti, jog nesėkmingo gydymo rizika išlieka, todėl po endodontinio gydymo rekomenduojama toliau bendradarbiauti su gydytoju, kad būtų įmanomas danties klinikinis bei rentgenologinis stebėjimas bent 3-4 metus.

Jūsų odontologijos klinika Kaune

 1. Sveiki, norečiau pas Jus pasidaryti 3d dantų rentgeno nuotrauką, nes prašė mano dantistas.

  Kokia 3d rentgeno nuotraukos kaina?

 2. Su įrašymu į laikmeną ne mūsų klinikos pacientui 3D rentgeno nuotrauka kainuoja 70€. Kitas paslaugų kainas rasite kainyne http://www.processus.lt/kainynas/
  Turėkite galvoje, kad procedūra atliekama su geriausia pasaulyje 3D rentgeno sistema DENTRI 3C (aukšta vaizdo kokybė – žema radiacijos dozė)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *