Pirmasis vizitas pas implantologą


Kaip turėtų vykti pirmasis apsilankymas pas implantologą?

Ar jo metu be apžiūros yra būtini kokie nors tyrimai? Jei taip, tai kokie? Ar pirmojo susitikimo metu pakanka tik apžiūros ir pokalbio apie būsimos implantacijos procedūras? Pirmo vizito metu vyksta paciento apžiūra ir daroma panoraminė rentgenograma. Dažniausiai užtenka šių dviejų tyrimų. Sunkesniais atvejais gali būti atliekama kompiuterinė tomografija. Taigi turint šiuos duomenis mes galime sudaryti gydymo planą, o tuo pačiu ir aptarti dantų implantacijos galimybes. Pacientai teiraujasi, ar nereikia bendro kraujo tyrimo. Atsakymas - nereikia. Implantacija yra ne ką didesnė chirurginė intervencija, nei dantų rovimas, jau nekalbant apie operacinius retinuotų (neišdygusių) dantų šalinimus. Įprastai šalinant dantį pacientui kraujo tyrimas neatliekamas. Aišku, gali buti išimčių - tai pacientai sergantys širdies-kraujagyslių ligomis, vartojantys antikoaguliantus, turintys kraujo krešumo sutrikimų. Pacientas turėtų informuoti gydytoją apie bendrą savo sveikatos būklę ir vartojamus medikamentus. Tokiu atveju implantologas gali paprašyti atlikti ir bendrą kraujo tyrimą.

Ko dažniausiai tikisi pacientai pirmojo vizito metu? Ar jie būna pasiruošę pokalbiui ir ar turi pakankamai informacijos apie implantavimą?

Džiugu, kad šiandien pacientai turi daugiau informacijos apie dantų implantaciją, nei tarkim prieš 5 ar 10 metų. Su jais iš karto galima diskutuoti apie gydymo galimybes ir parinkti tinkamiausią gydymo variantą. Geras gydytojas visada galvoja apie tai, kad pacientas negrįžtu pas ji su pretenzijom po 1 ar 5 metų. Todėl bandymas įtikti pacientams neretai gali atsisukti prieš jį patį. Reikia pasistengti surasti aukso vidurį tarp paciento pageidavimų ir profesionalaus požiūrio į gydymą.

Ar dažnai pasitaiko atvejų, kad pacientas mano, jog implantacija yra įmanoma jau pačią pirmąją vizito dieną? Ir ar tai tikrai yra įmanoma, juolab, kad pastaruoju metu spaudoje intensyviai reklamuojama greita implantacija?

Taip, implantuoti galima ir pirmo vizito metu, jei tam yra skirta pakankamai laiko ir paciento situacija nesudėtinga. Gana dažnai taip elgiamės tiesiog taupydami pacientų laiką. "Greitoji implantacija" tokio termino nėra. Tai yra vienmomentė implantacija, kai iškart po danties pašalinimo į buvusio danties "ložę" įsukamas implantas. Pacientai dažnai "greitąją implantaciją" įsivaizduoja taip, kad po danties pašalinimo iš karto sukamas implantas ir uždedamas laikinas vainikėlis. Kalbant apie implantaciją iškart po danties pašalinimo, taip, ji yra galima. Tik turėtų būti taikoma tinkamai pasirenkant klinikinius atvejus. Užsiimu dantų implantacija jau 11 metų. Esu įsukęs tikrai labai daug dantų implantų, išbandęs įvairias implantacijos metodikas. Vienmomentė (iškart po pašalinimo) implantacija estetinėje zonoje (viršutinio žandikaulio priekinių dantų srityje ) yra rizikinga, jeigu papildomai nedaroma minkštų ir kietų audinių profilaktinė rekonstrukcija. Po danties pašalinimo vyksta kaulinio ir minkštųjų audinių (dantenų) persitvarkymas, kuris gali sukelti nepatenkinamą estetinį rezultatą, išryškėjantį tik po kurio laiko. Tokiu atveju euforija dėl greito rezultato gali virsti tragedija. Tas pats galioja ir skubantiems protezuotis laikinu vainikėliu ant ką tik įsukto implanto. Jei tai pavienis dantų implantas - tada tai vaikščiojimas peilio ašmenimis. Reikėtų suprasti, kad ir kaip gerai mechaniškai fiksuotas kaule dantų implantas, jis vis tiek yra dar labai pažeidžiamas ir negali atlaikyti didelio momentinio sukandimo krūvio. Pilnai funkcionuoti jis gali tik įvykus osteointegracijai (implanto prigijimui). Tai atsitinka ne per kelias dienas, o per 1.5 ir daugiau mėnesių., todėl bet kokie laikini protezai, uždėti iš karto po implantacijos ant pavienių implantų, žymiai padidina implanto netekimo riziką. Kas kita, kai dantų implantų skaičius yra didesnis. Dažnai bedančiame žandikaulyje ką tik įsuktus 4 ar daugiau implantų sujungiame laikinu plastmasiniu tiltu. Man patiko vieno pasaulyje garsaus dantų implantologo frazė apie "greitą implantaciją: "Dantys per valandą yra dantys vienai valandai"

Ko pirmojo vizito metu būtina paklausti gydytojo?

Pacientams paklausti apie gydytojo kompetenciją yra tikrai svarbu. Tik to geriau pasiteirauti gydytojo pacientų, kitų tos klinikos specialistų, administratoriaus, gydytojo asistento. Reikėtų pasidomėti, kiek implantacijų specialistas atlieka per mėn. ar per metus? Skiriasi įgūdžiai implantologo, kuris įsuka vieną implantą per mėnesį ir to, kuris 50. Jei numanote, kad jūsų atvejis yra sunkus, svarbi ir gydytojo specializacija. Ypač, jei reikalingos kaulo rekonstrukcinės operacijos, ar daug implantų.Tokiais atvejais reiktų pasiieškoti veido-žandikaulių ar burnos chirurgų, periodontologų. Dantų implantacija yra chirurginė procedūra. Chirurginiai įgūdžiai ir patirtis praverčia norint išvengti komplikacijų ar jas suvaldyti. Konsultacijos metu svarbu išsiaiškinti procedūrų eiliškumą, laiką tarp atskirų etapų, kiekvienos procedūros kainą. Labai svarbu aptarti laikino protezavimo variantus. Aktualus klausimas yra dantų implantų gamintojas. Jei sergate gretutinėmis ligomis ir vartojate medikamentus, apie tai būtina pranešti gydytojui.

Ar visuomet per pirmą susitikimą paciento lūkesčiai atitinka realybę? Ko dažniausiai tikisi pacientai ir kokia dažniausiai yra reali situacija?

Toli gražu ne visada paciento lūkesčiai atitinka realybę. Be galo svarbu mokėti jam tai argumentuotai išaiškinti. Gydytojas vertina bendrą visumą, o ne tik trūkstamų dantų skaičių. Pvz., labai svarbu yra dantų periodonto būklė, kaimyninių dantų apie busimus implantus prognozė, sąkandis, kaulinio audinio aukštis ir storis, ilgalaikė nuosavų dantų perspektyva, dantenų tipas, šypsenos linija, implanto protezavimo galimybės ir daug kitų faktorių.

Finansinio gydymo plano sudarymas ir aptarimas. Į ką yra atsižvelgiama sudarant šį planą ir kokie yra įmanomi atsiskaitymo būdai.

Kalbant apie finansinius klausimus, reikėtų suprasti, jog kiekvienas daiktas turi savo vertę. Klysta tie, kurie mano, kad implantacijos kaina priklauso nuo implanto savikainos. Tai toli gražu nėra lemiantis veiksnys. Jei padangų pardavėjas ir montuotojas pasakytų jums naujų padangų kainą, nepasidomėjęs jų dydžiu, atrodytų keistai, tačiau pacientams teirautis dantų implantacijos kainos, prieš tai neparodžius gydytojui savo burnos, dažnai atrodo normalu. Tik konkrečią situaciją įvertinęs gydytojas gali tiksliai įvardinti pinigų sumą. Svarbu pasidomėti ir protezavimo ant implantų kaina. Ji priklauso nuo implanto gamintojo ir gali ženkliai skirtis.

Kokia alternatyva yra siūloma neturintiems pakankamai pinigų dantų(ies) implantacijai?

Sudarinėjant gydymo planą atsižvelgiama ir į paciento galimybes. Jeigu žmogus neturi pakankamai pinigų dantų implantacijai, tada vertiname individualiai. Vieniem geriau nieko nedaryti, kitiem protezuoti dantis tiltais, plokštelėmis ir t.t.. Atsiskaitymo būdai įvairūs, taip pat galimas atsiskatymas išsimokėtinai.

Dėl kokių dažniausių priežasčių pirmojo susitikimo metu kyla nesusipratimų tarp odontologo ir paciento?

Ar pasitaiko atvejų, kuomet pirmasis vizitas pas implantologą tampa ir paskutiniu? Dėl kokių priežasčių taip atsitinka ar gali atsitikti? Nesusipratimų tarp gydytojo ir paciento kyla, kai pastarasis absoliučiai neklauso, ką jam sako daktaras. Pvz., po sinuso pakėlimo operacijos įspėjama, jog reikės vieną savaitę vartoti antibiotikus, pacientas tvirtina, kad antibiotikų jis negėrė ir negers. Kiti mėgsta dantų implantaciją suabsoliutinti. Tokie sakosi viską žiną, nes jų pažįstamam tai jau darė. Dantų implantacija negali būti vienoda visiems. Tai priklauso ir nuo implantų skaičiaus, ir nuo implantų pozicijos, ir nuo paciento individualios anatomijos, ir daugelio kitų faktorių. Pirmo susitikimo metu turi užsimegzti betarpiškas pasitikėjimas vienas kitu. Pacientams norėčiau palinkėti pasitikėti savo gydytoju, nes būtent jūsų gydytojas, jausdamas jūsų geranoriškumą, visada išliks geriausias pagalbininkas bet kokioje sudėtingoje gydymo stadijoje. Dantų implantacija Kaune - Processus

Ačiū, kad užteko kantrybės viską perskaityti. 🙂

Burnos chirurgas

Mindaugas Neverauskas